CERN'DE SIR ÇÖZÜLECEK Mİ ?

Bu deney esnasında yaklaşık 8 aydan beri - 271 dereceye kadar soğutulan tünel sisteminin çarpışma deneyi için hazır olup olmadığı sınanacak.

CERN direktörlüğünü kısa bir süre sonra Robert Aymar'dan devralacak olan Alman Rolf Dieter Heuer konuyla ilgili yaptığı açıklamada bilim tarihinde yeni bir sayfanın açılmak üzere olduğunu belirterek şunları söyledi: "Çarşamba günü (bugün) ilk defa tünel sisteminde parçacıklar hareket ettirilecek. Parçacıkların tek sıra halinde ilerleyip ilerlemediğine bakacağız. Sonraki günlerde deneyde kullanılacak her bir parçanın çalışıp çalışmadığı test edilecek. Ardından parçacıklara verdiğimiz enerjiyi yükselterek tüm sistemi tekrar gözden geçireceğiz. Bu makine tek bir düğmeyle çalıştırılamayacak kadar büyük ve karmaşık. Bu nedenle adım adım ilerlemek zorundayız. Ancak her şeyin çalıştığından emin olduktan sonra çarpışma deneyini yapacağız. Bu çarpışma deneyi 21 Ekim tarihinde, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın resmi açılışının yapıldığı gün veya sonrasında olabilir". Bugün yapılacak deneyde uzmanlar tünelde oluşan manyetik alan yardımıyla proton parçacıklarının tek sıra halinde ilerleyip ilerlemediğini gözlemleyecek. Ayrıca gün boyu çok sayıda "ince ayar" yapılacak. Deneyin bu aşaması, 21 Ekim'de yapılması planlanan büyük çarpışma için büyük öneme sahip. Çünkü büyük çarpışmada, proton parçacıkları tünelde iki farklı yöne doğru saatte yaklaşık 300 bin kilometre hızla hareket edecek.

Parçacıklar bu hıza ulaştığında paketler halinde Atlas adı verilen dev detektörün merkezinde, saatte 600 bin kilometre hızla çarpıştırılacak. Uzmanlara göre çarpışmanın ardından, saniyenin milyarda biri olarak ifade edilen zaman diliminde, kainatın oluşumunda olanların bir benzeri yaşanacak. Uzmanlar kainatın oluşum anını birçok defa tekrarlayarak, maddenin oluşumu ve evren hakkında çok sayıda gizemi aydınlatma fırsatını elde edecek. Özellikle karanlık madde olarak adlandırılan ve kainatın yüzde 95'ini oluşturduğu tahmin edilen gizemli gücün bu deneylerle netlik kazanacağı belirtiliyor.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...